SUMAR ISTORIC

Urmele existentei unor asezari pe aceste locuri sunt timpurii inca din epoca bronzului , dar prima asezare documentara  a localitatii Pilu dateaza din anul 1283, satul Varsand fiind atestat documentar din 1214.
Pe teritoriul localităţii Vărşand au fost descoperite mai multe situri arheologice datând din epoca bronzului, importante sapaturi arhiologice . La movila “Viezuriste " au scos la iveala o mare asezare neolitica apartinand culturii Tisa. milen.7-3 iHr si Cultura Otomani sec.19-13 iHr
La movila "Dintre Vii" s-a depistat o asezare din epoca bronzului , deasuprara carea s-a identificat un cimitir de inhumatie din secolul al-XI- lea.
In conscriptia episcopului Sinesie Jivanovici din 1755 este mentionata o biserica din lemn cu hramul "Adormirea Maicii Domnului", aceasta fiind inlocuita in anul 1835 cu actuala biserica de zid , ce poarta hramul celei vechi.

MISCARI SOCIALE

CTITORIE

In Varsand o anexa modesta a primariei aminteste de miscarea taranilor  impotriva asupririi sociale si nationale de la 24 aprilie 1848 , cind au asaltat primaria si i-au izgonit pe  reprezentantii autoritatilor. Urmand o ancheta strajuita de puternice forte militare , comisia comitatenza nu a putut smulge taranilor romani si maghiari numele initiatorilor miscarii.

La 17 noiembrie 1944 populatia Varsandului , infruntand jandarmii, au alungat conducerea comunala si au instalat un primar democrat

1996 , Tip: Casa de rugaciune , Religie: adventist de ziua saptea , Localitate: PILU , Comuna: PILU , Judet: Arad , Episcopie/Arhiepiscopie: Conferinta Banat , Mitropolie: Biserica Crestina Adventista de Ziua a Saptea din Romania