ASEZARE GEOGRAFICA

Comuna Pilu se afla situata in Campia Crisurilor , in nord-vestul judetului, la granita de vest cu Ungaria. Cel mai apropiat oras este Chisineu Cris la o distanta de 20 km.Arad- resedinta de judet -se afla la o distanta de 60 km fata de comuna Pilu.

Comuna Pilu este situata pe drumul national 79 A , ce face legatura cu Vama Varsand, punct de trecere frontiera.(Varsand-Gyula).Cel mai apropiat punct de acces feroviar este comuna Graniceri Comuna Pilu are in componenta  satele Pilu ( resedinta de comuna) si Varsand aflat la o distanta de 5 km fata de satul Pilu Avand o suprafata de 76.4 km patrati teritoriul comunei  Pilu are un relief de campie  fiind strabatut de raul Crisul Alb.

Fiind situata intr-o zona de campie, din punct de vedere turistic ,comuna Pilu, nu iese in evidenta cu elemente spectaculoase. Cele mai importante obiective turistice fiind Valea Crisului Alb si Canalul Morilor, cunoscute mai ales de pescarii sprotivi din regiune.

COMUNA PILU PE HARTA JUDETULUI ARAD